Conectează-te cu noi

Sanatate

Scădere a cazurilor de rujeolă şi dispariţia focarelor, epidemia poate însă să reizbucnească

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a precizat că epidemia de rujeolă s-a încheiat, după ce s-a înregistrat o scădere „susţinută” a numărului de cazuri.

Ministrul a atras atenţia asupra faptului că epidemia riscă să reizbucnească în momentul în care scăderea acoperirii vaccinale va genera noi îmbolnăviri.

„Pe măsură ce datele care vin la Ministerul Sănătăţii, prin Institutul Naţional de Sănătate Publică, au arătat o scădere susţinută a numărului de cazuri şi dispariţia focarelor la nivel naţional, colegii noştri epidemiologi au avut criterii pentru ca să solicite Ministerului Sănătăţii închiderea acestui lucru. Practic, ce s-a întâmplat, ca să înţeleagă toată lumea: s-a epuizat ceea ce numim noi ‘masa receptivă’, adică oamenii care n-au fost vaccinaţi, sau mulţi dintre ei s-au îmbolnăvit şi, în felul acesta, această izbucnire epidemică a încetat. Dar asta nu înseamnă că lucrurile nu se pot repeta peste un an sau peste doi sau peste trei ani, atunci când scăderea acoperirii vaccinale aduce iar o anumită populaţie la risc să se îmbolnăvească pentru că nu este protejată”, a spus Rafila, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Palatul Victoria.

Continuă să citești
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Tendință

Denumirea Asociației cetățenilor români aparținând minorității romilor este Partida Romilor “Pro-Europa” , asociație care s-a constituit la data de 19.03.1990 și a dobândit personalitate juridică la data de 03.04.1990 prin efectele sentinței civile nr. 1078, înregistrată în Registrul Persoanelor Juridice al Judecătoriei Sectorului 1 București sub nr.1111/03.04.1990 Copyright © 2015